Koniec z wymówkami w stylu: nie lubię się pocić czy nie mam czasu. Współczesny rynek usług treningowych i ćwiczeniowych jest ogromny. Można zapisać się na siłownię i już tam znaleźć rozbudowaną ofertę. Na mniej wytrwałych i mogących sobie pozwolić na większe wydatki w okolicy czeka zapewne trener osobisty. Lubiącym swoje własne tempo, można polecić liczne plany treningowe w internecie. Od jogi, przez pilates aż do tańca. Nie chodzi o to, by robić to, co modne czy popularne. Ważne aby znaleźć trening optymalny dla siebie. Taki, który wpisze się w codzienny harmonogram, ale nie będzie go za bardzo burzył. W ten sposób zwiększa się szanse na konsekwentne ćwiczenia bez wymówek o braku czasu. Gdy jakieś ćwiczenia wydają się mordęgą i karą, lepiej je wykreślić z planu treningowego. I szukać dalej. Próbowanie różnych rozwiązań to frajda. Nigdy nie wiadomo, co też fajnego uda się odkryć. W sytuacji gdy nawet ukochane ćwiczenia zaczynają nudzić, też trzeba je zmienić. A przynajmniej urozmaicić lub choćby częściowo zmodyfikować.
Wstęp do motywacji Dobrze wiemy jak w sporcie jest ważna motywacja do działania. Ja osobiście uważam, że jeśli nie mamy motywacji z góry skazani jesteśmy na porażkę. W dzisiejszych czasach ludzie mają zbyt mało motywacji. Zawsze sobie wmawiamy, że jesteśmy skazani na porażkę i nic nam w życiu nie przychodzi łatwo. Jednak zapominamy, że dzięki dobrej motywacji jesteśmy w stanie „góry przenosić”. Ja również mam problemy z motywacją ale zawsze staram siebie na nią naprowadzić. Kiedy już faktycznie uznam, że to jest to – wtedy nie mam żadnego problemu. Największym problemem z którym zmierzają się sportowcy jest motywacja, a właściwie jej brak. Moim zdaniem to jest podstawa odnoszenia sukcesów takich jak chociażby zwyciężanie w zawodach. Gdyby nie odpowiednia motywacja sportowcy mieliby problem z odnoszeniem sukcesów. Codziennie stajemy przed dylematami jakie działanie mamy podjąć. Często wahamy się czy dalej podejmować wyzwanie czy po prostu zrezygnować na pierwszym, lepszym zakręcie. Najlepiej połączyć dwa człony w jeden a mianowicie – odnoszenie sukcesów i przyjmowanie pochwał. Nie od dziś wiemy, że pochwały są pewnego rodzaju filarem motywacji do dalszego rozwoju.
Podział na rodzaje motywacji Wiemy, że możemy podzielić motywację zasadniczo na dwa rodzaje: motywację zewnętrzną oraz motywację wewnętrzną. Motywacja zewnętrzną są to przede wszystkim pochwały, dyplomy i nagrody. Czyli w ten sposób pokazujemy publicznie, że coś osiągnęliśmy i coś jesteśmy warci. Chcemy wszystkim pokazać swoją wartość a ta pycha powoduje, że jesteśmy zmotywowani do dalszego działania dzięki docenianiu naszych dokonań przez innych. Motywacja wewnętrzna to przede wszystkim pasja. Nie interesują nas nagrody, bo tak naprawdę robimy to co lubimy. Jest mniej zależna od tego co się dzieje na zewnątrz. Jeśli coś nas interesuje pod pewnym względem to wtedy możemy mówić o motywacji wewnętrznej. Dajmy na to przykład: ktoś się interesuje informatyką i tworzy oprogramowanie. Takiego developera nie interesuje ile na tym zarobi, tylko co jego oprogramowanie jest w stanie dostarczyć użytkownikowi. Na motywację tak naprawdę składa się wiele czynników. Ważne jest ukierunkowanie sportowca do zdobywania celów. Sportowiec powinien wiedzieć, do czego chce dążyć.
Motywacja w sporcie Istnieje wiele rodzai motywacji i efektów, które przekładają się na dokonania sportowe. Pierwszym ważnym czynnikiem jest ukierunkowanie, które tak naprawdę prowadzi naszą aktywność do określonego celu. Kolejnym czynnikiem jest wytrwałość. Możemy ją także określać jako determinacja, czyli dążenie do celu bez względu na wszystko. Sportowiec wykazuje się aktywnością aż do czasu osiągnięcia zamierzonego celu. Można określić, że taka aktywność jest stała, w pewien sposób ciągła aż do czasu jej zakończenia. Tak właśnie można określać poszczególne aktywności sportowców. Motywacja jest bardzo ważna, ja osobiście nie wyobrażam sobie sportowca, który tak naprawdę nie będzie odpowiednio się motywował. Gdyby nie motywacja z pewnością nie usłyszelibyśmy o tylu doskonałych sportowcach. Grunt to dobra motywacja pod każdym względem. Zawsze lepiej podchodzić do aktywności z pasją a nie z obowiązku. Swoją drogą jeśli lubimy biegać, potem startujemy w zawodach to po kilku latach niestety to zmierza w złym kierunku. Biegamy z konieczności, żeby zarobić pieniądze niż z tego względu, bo lubimy.
Jak widzimy sport? Sport otwiera przed nami naprawdę szerokie możliwości. Mianowicie chodzi o to, że uprawiając sport czujemy się dużo lepiej niż jak go nie uprawiamy. Wprowadzając w życie niektóre zdrowe nawyki jak chociażby aktywność ruchowa przez 30 minut dziennie sprawia, że nadal pozostajemy sprawni. Z biegiem czasu jest to bardzo ważne, bo nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy rozłoży nas choroba. Sportowcy rzadziej łapią przeziębienie z tego względu, że ciągle pozostają w ruchu i z pewnością poniekąd spalają zarazki, które są odpowiedzialne za rozwój przeziębienia w organizmie ludzkim. Jeśli chcemy uniknąć przeziębień chociażby jesienią to powinniśmy nawet uprawiać sport. Sprawność fizyczna jest bardzo ważna dla ludzi, którzy kończą 30 lat. Aby na starość nie martwić się o to, że będziemy się poruszali na wózku. Wcale nie muszą to być sporty wymagające od nas poświęcenia. Czasami wystarczy potrenować nordic walking czy też chociażby jogging. Ważne jest, abyśmy pozostali mimo wszystko sprawni, bo unikniemy wielu trudności z którymi się zmagamy każdego dnia.
Flow w sporcie Warto wspomnieć czym jest flow w sporcie. Efektu flow doświadczają sportowcy, w literaturze tłumaczymy go jako przepływ. Może nie doświadczają go sportowcy, ale prawdziwi pasjonaci, którzy kochają to co robią. Efekt flow doświadczają chociażby osoby, których pasją są góry i byli naprawdę na wielu szlakach górskich. Jak nietrudno się domyślić, że skoro mówimy o pasji to musimy w to wciągnąć motywację wewnętrzną. Jest to rodzaj wewnętrznej motywacji, który zatapiają się wręcz w aktywności. Zawsze doceniałam prawdziwych pasjonatów, którzy wręcz wtapiają się w swoją wewnętrzną motywację. W dzisiejszych czasach to niestety rzadko się zdarza i jest dość niespotykanym zjawiskiem. Z pewnością mamy chociaż jednego znajomego w swoim gronie, który jest nie tyle pasjonatem, ale fanatykiem. W takim przypadku jak najbardziej można określać go efektem flow. Jak zachowują się ludzie, którzy stykają się z efektem flow? Przede wszystkim bardzo duże zaangażowanie. Dla nich motywacja to podstawa, bez niej ani rusz.