Pamiętanie o treningu pozwala zapomnieć o stresie. Przynajmniej do pewnego stopnia. Aktywność fizyczna działa cuda w kwestii dbania o zdrowie tak fizyczne, jak i psychiczne. Na ogół jednak postrzegana jest w kategoriach sposobu na gubienie kilogramów czy wzmacnianie kondycji. Warto jednak mieć na uwadze, że dzięki aktywnemu trybowi życia zmniejsza się również wpływ czynników stresogennych na swój organizm. O stresie całkowicie nie da się zapomnieć. Należy jednak systematycznie minimalizować jego wpływ, głównie poprzez relaksujące czynności oraz odpoczynek. Ruch jest właśnie taką relaksującą czynnością, ponieważ stanowi naturalny stan dla człowieka. Wbrew pozorom organizm nie czuje się najlepiej w bezruchu, ale właśnie ruch jest dla niego najlepszy. Aktywne spędzanie czasu to również sposób na odpoczynek. Każdy, kto kiedyś zalegał wieczorami na kanapie, a teraz spędza je na treningu, wie o czym mowa. Dzięki takiej zmianie ma się znacznie więcej sił do dalszego działania. Tak w życiu prywatnym, jak też na polu zawodowym.
Czy muzyka wpływa na sport? Długo można by się zastanawiać nad tym czy muzyka wpływa na wykonywany przez nas sport. Osobiście podczas uprawiania joggingu czy też jazdy na rowerze zauważyłam zwiększenie efektywności jeśli chodzi o pracę mięśni. Jak się okazuje odpowiednio dobra muzyka może podnieść aktywność umysłu. Wieczorem działa jak balsam na nerwy a podczas uprawiania sportu – jak pewnego rodzaju motywacja. Uprawianie sportu sprzyja przede wszystkim efektywności jeśli wprowadzimy w nasze życie muzykę. Nie bez powodu kobiety w ciąży śpiewają swoim nienarodzonym dzieciom piosenki. Dlaczego tak się dzieje? Muzyka koi nerwy, relaksuje ale także daje odpocząć umysłowi. Kiedy nasz umysł odpoczywa mięśnie pracują. Trudno sobie to wyobrazić, ale muzyka w połączeniu z uprawianiem sportu daje satysfakcję. Bo nie tylko odprężamy się, ale także później oglądamy efekty naszej relaksacji. Może to być doświadczenie przyjemne dla oka. Wydaje mi się, że każdy powinien tego spróbować. Nie tylko oczyści nasz umysł, ale dba także o naszą sprawność fizyczną.
Co się dzieje kiedy słuchamy muzyki? Kiedy słuchamy muzyki wiemy, że nasz umysł odpoczywa. Ale co tak naprawdę dzieje się z naszym mózgiem? Zacznijmy od tego, że prawa półkula to słuchacz. Wiemy na pewno z biologii, że to właśnie prawa półkula jest odpowiedzialna za odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego. Rozpoznaje nie tylko melodię, ale także tempo muzyki. Kiedy w jakiś sposób ta część prawej półkuli zostanie uszkodzona tracimy zdolność rozpoznawania dźwięków. Z kolei lewa półkula tworzy muzykę. Używamy lewej półkuli, kiedy gramy chociażby na gitarze. Tak się dzieje także podczas uprawiania sportu. Jak nietrudno się domyślić w tym momencie nie potrzebujemy lewej półkuli, ale to właśnie prawa półkula odgrywa tutaj znaczącą rolę. Jak to się dzieje, że możemy się skupić zarówno na jeździe na rowerze i słuchaniu muzyki? W pierwszej kolejności zawdzięczamy to półkuli, która odpowiada za odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego oraz obszaru mózgu, który odpowiada za ruch. Jak widać muzyka nie tylko sprawia, że odprężamy się, ale także jesteśmy zmotywowani do uprawiania sportu, a to jest najważniejsze.
O barierze słów kilka Jak wiemy w sporcie wyznaczamy sobie cele. Pełni on rolę takiej bariery, którą musimy przekroczyć, aby osiągnąć sukces. Niektórzy unikają tworzenia barier, ale tak naprawdę nie ułatwiają sobie drogi do sukcesu. Znacznie większą efektywnością cechują się osoby, które wyznaczyli sobie jakieś bariery i dążą do tego, aby prędzej czy później je przekroczyć. Później tworzą sobie jeszcze inną barierę i tak samo do niej dążą. Każdy z nas spotyka się z przeszkodami na co dzień i po pewnym czasie nasza psychika może mieć dość codziennego pokonywania przeciwności losu. Widzę czasami po sobie, że wolałabym iść ścieżką mniej skomplikowaną niż pokonywaniem barier. Człowiek jest tak zbudowany, że jest zmotywowany na pokonywanie przeciwności, ale jeśli nie robi tego zbyt często. Czasami po prostu jest potrzebny odpoczynek od tego całego stresu. Moim zdaniem słowa bariera jest czymś co tak naprawdę nas hamuje przed działaniem. Zacznijmy od tego, że powinniśmy popracować nad nazewnictwem. Zamiast powiedzieć: Ta bariera była nie do przeskoczenia wystarczy powiedzieć: To wyzwanie mnie przerosło. Od razu lepiej, prawda? Jeśli wyzwanie nas przerosło nie znaczy, że nie możemy dalej podjąć działania.
Chcieć to móc Bywają momenty, że nie wierzymy w siebie. Chociaż zdajemy sobie sprawę, że możemy coś ta naprawdę zrobić szybciej. Często tłumaczymy sobie: chcę, ale nie mogę. Wydaje mi się, że jedno z drugim ma naprawdę wiele wspólnego. Zazwyczaj robimy wielki krok do przodu, ale zaraz potem dwa kroki wstecz. Tłumaczymy sobie wtedy, że mogliśmy zrobić to lepiej, szybciej, efektywniej. Najważniejsze jest to, żeby chcieć oraz móc szło ze sobą w parze. Najlepiej sobie wytłumaczyć, że chcieć nie istnieje bez móc. Taka jest moja recepta na sukces. Wydawać się może, że to ma naprawdę niewiele ze sportem. Jednak to od nas zależy czy tak naprawdę chcemy podjąć wyzwanie i najważniejsze – czy jesteśmy w stanie to zrobić. Tylko kto nie walczy, nie wstaje, nie naprawia błędów. Grunt to ciągle pracować nad sobą i nie dać się przeciwnościom losu. To, że nie wygrałeś biegu nie znaczy, że przegrałeś. Na swój sposób wygrałeś, bo dobiegłeś do mety. W tym przypadku trzeba pracować nad sobą i oczywiście naprawić swój błąd – wygrać wyścig. Dość łatwo się o tym mówi, ale gorzej z realizacją. Dziś możesz wszystko, bo tak naprawdę to od Ciebie zależy jak ten scenariusz się zakończy.
Sport to zdrowie! W moim mniemaniu sport wpływa na nas pozytywnie. Kiedy jesteśmy wysportowani wchodzenie po schodach nie stanowi dla nas żadnego wyzwania, bo się nie męczymy. Kiedy jesteśmy spóźnieni na autobus biegniemy na przystanek a kierowca autobusu jest pod wrażeniem szybkości. Tak, sport zdecydowanie ma wpływ na nasze życie. Gdyby nie dbanie o swoją kondycję fizyczną gdzie tak naprawdę bylibyśmy na czas? Nie trzeba wcale poświęcać ciężkich godzin na siłownię. Wystarczy tak naprawdę na aktywność ruchową poświęcić coś koło 30 minut. Wystarczy to robić regularnie a z pewnością zauważysz efekty swojej pracy. Przede wszystkim może spowalniać procesy starzenia się. Sport ma tyle w sobie korzyści, że trudno jest z nich nie korzystać. Osobiście uważam, że uprawianie sportu sprawia, że czujemy się lepiej. Mianowicie chodzi mi o to, że podczas ćwiczeń nasze tętno jest równomierne, tak samo jak bicie naszego serca. W trosce o jego zdrowie warto uprawiać sporty. Uprawianie sportów w większej części eliminuje ryzyko zawału mięśnia sercowego.