Naukowcy zajmujący się medycyną sportową, podkreślają jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu w czasie treningu. Podczas intensywnego wysiłku, kiedy wzrasta temperatura naszego ciała, pocimy się. Ten naturalny mechanizm ma na celu ochłodzenie powierzchni ciała, wykorzystując do tego zjawisko parowania cieczy. Niestety pot nie składa się wyłącznie z wody. Wraz z nim wymywane są mikro- i makroelementy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sama woda również jest bardzo ważnym składnikiem, gdyż to ona jest środowiskiem, w którym zachodzą najważniejsze przemiany wewnątrzkomórkowe.
Woda mineralna zawiera rozpuszczone składniki, w postaci jonów, jednakże ich wchłanialność jest mniejsza niż w przypadku napojów izotonicznych. Dzieje się tak dlatego, iż napoje te zawierają w swym składzie dodatkowe ilości sodu, wapnia i magnezu, które ułatwiają wnikanie wody do komórek ciała, oraz przyspieszają jej absorpcję wprost z układu pokarmowego.
W swoim składzie napoje izotoniczne zawierają również kilka rodzajów cukrów. Są one łatwo przyswajalne i pozwalają w szybki sposób uzupełnić zapasy glikogenu, uszczuplone w trakcie ćwiczeń. Substancja ta, spalana w komórkach mięśniowych, dostarcza im energii. Wchłaniana z tych specjalistycznych napojów przyspiesza ich regenerację, a przez to umożliwia szybszy powrót do treningu następnego dnia. Ponadto same cukry również pozytywnie wpływają na przyswajanie wody, gdyż organizm traktuje wtedy napój jak „płynne jedzenie”, a nie zwyczajną wodę.
Napoje izotoniczne zawierają w swym składzie również magnez i potas. W przypadku osób intensywnie uprawiających sport, ta cecha jest niezwykle istotna. Pierwiastki te bowiem odpowiedzialne są za przekazywanie impulsów nerwowych pomiędzy komórkami mięśniowymi. Ich niski poziom może powodować występowanie bolesnych skurczów mięśni.
Dodatkowo, w swoim składzie napoje izotoniczne, zawierają cały szereg witamin rozpuszczalnych w wodzie. Są one wypłukiwane wraz z potem, a ich właściwy poziom w organizmie jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania.